Przejdź do treści

Prezentujemy Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

    jury freedom

    FREEDOM Film Festival zbliża się wielkimi krokami. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych udział weźmie 17 produkcji z różnych stron świata. Kto je oceni? Przedstawiamy tegoroczny skład jurorski!

    3. edycja FREEDOM Film Festival to nie tylko mocne filmy, ale też bardzo mocne składy jurorskie. W Międzynarodowym Jury siłę stanowią kobiety – producentki Izabela Kiszka-Hoflik i Aneta Hickinbotham oraz gwiazda polskich i zagranicznych produkcji Anna Próchniak. Męskie spojrzenie na konkursowe filmy zapewni przewodniczący – aktor i reżyser Olaf Lubaszenko. Poznajcie sylwetki jurora i jurorek.

    Olaf Lubaszenko – przewodniczący jury

    Na czele Jury Konkursu Międzynarodowego zasiada w tym roku Olaf Lubaszenko – aktor, reżyser teatralny i filmowy. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Stworzył jedne z najciekawszych kreacji aktorskich polskiego kina. Zagrał m.in. w “Krótkim filmie o miłości”’ Krzysztofa Kieślowskiego, “Marcowych migdałach” Radosława Piwowarskiego, “Historii niemoralnej” Barbary Sass. W swoim dorobku ma jedne z najbardziej kultowych dzieł polskiej kinematografii po 1989 roku. Jest odtwórcą głównych ról w słynnych filmach Władysława Pasikowskiego: “Krollu”, “Psach”, “Słodko gorzkim” czy “Demonach wojny wg Goi” oraz autorem uwielbianych komedii sensacyjnych, takich jak “Sztos”, “Chłopaki nie płaczą”, “Poranek kojota”, “E=mc2”. Najnowsze produkcje z jego udziałem to m.in. seriale “Rafi”, “Lipowo. Zmowa milczenia”, “Krew” oraz filmy oryginalne Netflixa, takie jak “Ostatnia wieczerza”, “W lesie dziś nie zaśnie nikt”. W 2024 premierę ma film fabularny “Napad” Michała Gazdy, gdzie aktor wciela się w główną rolę oraz serial “Czarne stokrotki” produkcji Canal+, który znalazł się na liście najlepszych tytułów Variety po festiwalu MIPCOM w Cannes.

    Izabela Kiszka-Hoflik

    Jurorką MKFK została także Izabela Kiszka-Hoflik – absolwentka UAM i studium menedżerów kultury SGH, członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Kobiet Filmu. W latach 2001–2004 pracowała jako rzecznik prasowy Festiwalu Filmowego i Artystycznego “Lato filmów” w Kazimierzu. W latach 2000–2005 pełniła funkcję redaktora prowadzącego seriali i filmów fabularnych w Agencji Filmowej TVP. W tym czasie była też m.in. współpomysłodawcą Festiwalu Kina Niezależnego w TVP2 i asystentem Dyrekcji FPFF w Gdyni. W 2005 roku dołączyła do zespołu nowo powstałego PISF, w którym od początku pracowała w dziale współpracy międzynarodowej. W 2010 roku została szefem działu, a w 2012 Pełnomocnikiem Dyrektora PISF ds. Współpracy Międzynarodowej. Od marca 2016 roku Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Produkcji Filmowej. W lutym 2018 roku odeszła z PISF i założyła własną firmę IKH Pictures Promotion/Production, w której zajmuje się sprzedażą oraz produkcją polskich filmów. Głównym obszarem jej zainteresowań są debiuty oraz koprodukcje międzynarodowe.

    Aneta Hickinbotham

    Kolejnym wielkim nazwiskiem w Międzynarodowym Jury 3. FFF jest Aneta Hickinbotham – producentka filmowa i współwłaścicielka Aurum Film, która doświadczenie produkcyjne zdobywała, pracując przy takich filmach, jak “Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda), “Pianista” (reż. Roman Polański), “Troja” (reż. Wolfgang Petersen) czy “Monachium” (reż. Steven Spielberg). Laureatka Złotych Lwów na 41. FPFF w Gdyni za film “Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński). Producentka nominowanego do Oscara “Bożego Ciała” (reż. Jan Komasa). Laureatka Srebrnych Lwów na 48. FPFF w Gdyni za film “Żeby nie było śladów” (reż. Jan P. Matuszyński) oraz Złotych Lwów na 50. FPFF w Gdyni za film “Kos” (reż. Paweł Maślona).

    Anna Próchniak

    Grono jurorskie dopełnia Anna Próchniak – aktorka filmowa i teatralna, którą obecnie oglądać można w głównej roli w brytyjskim serialu SkyShowtime/Peacock “Tatuażysta z Auschwitz”. Anna jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi i członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Za rolę w spektaklu “Marzenie Nataszy” w Teatrze Powszechnym w Warszawie otrzymała m.in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu “Pierwszy Kontakt” w Toruniu, nagrodę na festiwalu “Kolada – Plays” w Jekaterynburgu oraz nominację do Feniksów Warszawskich. W kinie zadebiutowała rolą Irminy w filmie “Bez wstydu” Filipa Marczewskiego (Karlovy Vary 2012). Za rolę Kamy w filmie “Miasto 44” (reż. Jan Komasa) otrzymała m.in. nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu w Los Angeles oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Na swoim koncie ma główne role zarówno w produkcjach polskich, jak i zagranicznych, m.in. w filmie “Najlepszy” i serialu “Behawiorysta” Łukasza Palkowskiego, filmie “Vultures” (reż. Börkur Sigthorsson) oraz w serialu BBC One “Baptiste” (reż. Jan Matthys/Börkur Sigthorsson). Film “Oleg” (reż. Juris Kursietis), w którym zagrała główna rolę żeńską, miał światową premierę podczas Festiwalu w Cannes w 2019 w prestiżowej sekcji Directors Fortnight.

    Jury weźmie udział w pokazach konkursowych, które odbędą się 12 lipca 2024 roku w MCSW Elektrownia w Radomiu. Komu przyzna Platynowego Łucznika? Czy zdecyduje się wyróżnić innych twórców? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu już 13 lipca 2024.


    Organizatorem FREEDOM Film Festival jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

    Wydarzenie współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gmina Miasta Radom.

    Partnerami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Hufiec ZHP Radom-Miasto.

    Partnerem logistycznym jest Audi Select :plus Radom.

    Oficjalnym Klubem Festiwalowym jest restauracja PaTaThai Radom.

    Oficjalnym Hotelem Festiwalowym jest Hilton Garden Inn Radom.